<< home >>
Počítačové siete v podmienkach základnej školy
<<- ->>


  • Linux ako server v lokálnej LAN sieti

LINUX AKO SERVER V LOKÁLNEJ SIETI

Pretože je Linux OS Unixového typu, nerobí mu žiadne problémy byť v pozícii servera, ktorý poskytuje svoje služby iným psotám a používateľom v sieti. Toto usporiadanie volíme preto, aby sme znížili náklady na správu školskej počítačovej siete, umožnili zdieľanie a ochranu dát. Server je v sieti nevyhnutný v prípade, že chceme používať niektoré Internetové služby (elektronická pošta, WWW server, FTP server a pod.). Výhodou Linuxu v tomto prípade je, že prakticky všetky tieto služby môžeme poskytovať pomocou voľne dostupných programov. 

Používateľské účty

V počítačovej sieti je obvyklé, že jej používatelia majú na serveri uložené svoje privátne dáta a po predložení platného mena a hesla im server umožní s týmito dátami pracovať. Môže to byť elektronická pošta, rozpracované dokumenty a pod. Pokiaľ tieto dáta používatelia ukladajú na server, je naviac jednoduché ich s nízkymi nákladmi hromadne a pravidelne zálohovať. Pokiaľ urobíme pre používateľov z predkladania mena a hesla (tzv. prihlasovanie do siete) podmienku umožnenia práce na jednotlivých psotách v sieti, získame naviac aj základné opatrenie proti zneužívaniu našej školskej siete neoprávnenými osobami. 

Súborový server

Jednou zo základných funkcií v lokálnych počítačových sieťach (LAN) je zdieľanie diskového priestoru. Ako som sa už zmienil, prináša to úspory nákladov pri zálohovaní i pri nákupe nových psot, ktoré nemusia byť vybavené veľkými diskmi. Ďalšími výhodami je lacná správa, jednoduché zabezpečenie, jednotná konfigurácie a pod. Ale len za predpokladu, že to použitý OS na staniciach umožňuje. Túto podmienku bohužiaľ nespĺňajú OS a ďalšie programy od firmy Microsoft, ktoré vyžadujú, aby programy i OS boli nainštalované na lokálnych diskoch každého počítača a tak túto výhodu znižujú. 

Pokiaľ na žiackych klientskych staniciach používame MS Windows alebo DOS, využijeme pravdepodobne možnosť, že sa Linuxový server môže navonok tváriť ako NT server alebo ako server Novell NetWare. Hlavne v prvom prípade dosiahneme porovnateľnú výkonovú kvalitu. V obidvoch prípadoch sa na Linuxovom serveri spúšťa špeciálny program, ktorý toto chovanie zaisťuje (tzv. emulácia). 

Pri emulácii NT serveru používame voľne šíriteľný program Samba: http://www.samba.org. Jeho názov pochádza zo skratky SMB, ktorou sa označuje protokol, ktorý firma Microsoft prijala a používa ho pri zdieľaní diskov a tlačiarní. Tento protokol môže byť na NT serveri a staniciach s MS Windows prevádzkovaný nad komunikačnými protokolmi TCP/IP, IPX/SPX a NetBEUI. Pre Sambu existuje zatiaľ iba podpora pre protokol TCP/IP, čo je ale postačujúce, pretože tento protokol potrebujeme aj v prípade, že chceme používať Internetové služby (Microsoft i Novell v súčasnej dobe prechádzajú na čisté riešenia s použitím výhradne protokolu TCP/IP). Sambu môžeme konfigurovať ručne pomocou modifikácie jej konfiguračného súboru /etc/smb.conf alebo pomocou spoločne dodávaného programu SWAT, ktorý poskytuje WWW rozhranie. Toto rozhranie je prístupné z akéhokoľvek WWW prehliadača a dá sa ovládať ako z textového, tak z grafického prostredia. K dispozícii je plná implementácia zdieľania diskov a tlačiarní, autentifikácia používateľov, Domain Controller i WINS server. Zatiaľ nie je plne implementovaná možnosť prideľovania práv, ako je to v MS Windows NT serveri obvyklé, takže si musíme vystačiť s použitím klasických Unixových práv na jednotlivé súbory a adresáre alebo obmedziť možnosť čítania a zápisu podľa jednotlivých skupín a používateľov na celý zdieľaný podadresár. 

Tlačový a faxový server

Tlačové servere sa najviac uplatnia na miestach, kde nimi možno ušetriť investície pomocou zdieľaných drahých, rýchlych a veľkých tlačiarní. Tlačový server môže uplatňovať pre používateľov rôzne práva prístupu k rôznym tlačiarňam. Je tiež dôležité, aby umožňoval tlač používateľom zo všetkých v sieti používaných OS. 

Klasické Unixové zdieľanie je zaisťované démonom lpd, ktorý nezaisťuje striktnú bezpečnosť, ale je najrozšírenejší. Lepším variantom je LPRng (konfigurácia, zabezpečenie, robustnosť, účtovanie). Na základných školách je dôležitá schopnosť komunikácie s okolitými systémami MS Windows. V toto prípade sa dá opäť uplatniť program Samba, ktorý dokáže okrem zdieľania diskov rovnakým spôsobom poskytnúť aj tlačiarne. Vnútorná obsluha samotnej tlačovej fronty je obvykle zaisťovaná jedným z klasických Unixových démonov. 

Databázový server

Databázový server oceníme najmä v prípade, že k databáze pristupuje niekoľko na sebe nezávislých subjektov. Môžu to byť rôzne osoby, ale napríklad i WWW server a pod. Bohužiaľ s tým musí počítať i aplikácia, ktorú používame, takže prevod dát na databázový server nemusí byť tak jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Všetky takéto databázové servere pracujú s dátami pomocou jazyka SQL, ktorý sa postupne stal všeobecne uznávaným štandardom. 

K dispozícii je v tomto prípade až prekvapivý počet dostupných implementácii SQL serverov. V distribúciách je k dispozícii databázový server PostgreSQL a to hlavne z dôvodu, že je šírený pod BSD licenciou. Ostatné majú obvykle reštriktívnejšie licencie. Druhým najznámejším je MySQL, ktorý je pre nekomerční použitie na základných školách zadarmo rovnako ako mSQL. Ďalej sú k dispozícii komerčné servere Oracle, Informix, SyBase, Progress a voľne šíriteľná InterBase od firmy Inprise/Borland. 

Intranetový server

Každá distribúcia Linuxu obsahuje všetky programy, ktoré potrebujeme pre zariadenie klasických Internetových služieb. Pretože Intranet je vlastne Internet zmenšený do veľkosti školskej siete, nie je Intranet z tohoto hľadiska žiadny problém. Pri zariaďovaní Intranetu oceníme hlavne WWW server Apache, so širokou konfigurovateľnosťou, možnosťou skriptovania, prídavných modulov pre podporu PHP, spojovanie s databázami a ďalšími príjemnými vlastnosťami. V Intranete budeme zrejme používať tieto služby: DHCP, DNS, WWW, E-mail, FTP a v zvláštnych prípadoch News server alebo ďalšie služby. Všetky zmienené služby je možno ľahko zabezpečiť pomocou voľne šíriteľných programov. 

X terminál

Veľmi zaujímavá možnosť využitia Linuxu je v oblasti bezdiskových staníc, ktoré môžu sprístupniť aplikácie na silnom Unixovom serveri. Celé riešenie využíva možnosť, že Linuxové jadro umožňuje pripojiť svoj koreňový súborový systém pomocou NFS zo vzdialenej psoty (v obidvoch prípadoch Linux). Na tomto stroji sú umiestnené základné programy a skripty, ktoré na stanici spustí X server (terminál) proti silnému serveru s aplikáciami. Používateľ sa prihlási a môže spúšťať ľubovoľné aplikácie, ktorých výstup je pomocou X protokolu prenášaný na terminál klienta, z ktorého ich používateľ ovláda. Celý systém je rovnako, ako v normálnych Unixoch chránený proti poškodeniu pomocou prístupových práv. Používateľ nemá možnosť nijako poškodiť ktorúkoľvek súčasť riešenia neoprávneným zásahom, avšak pomocou konfiguračných súborov uložených v jeho domácom adresári môže všetky aplikácie v systéme ľubovoľne konfigurovať, vrátane voľby prostredia alebo správcu okien (KDE, Gnome a pod.).

Ďalšie free projekty využívané v Linuxe

· Apache - WWW server: http://www.apache.org

  • modulárna štruktúra 

  • podpora slovenčiny a prekódovanie dokumentov

  • PHP - obdoba ASP, možnosť prepojenia s SQL servermi 

  • veľmi silný v oblasti administrátorských potrieb, prakticky neobmedzené možnosti používania CGI skriptov v rôznych programovacích jazykoch (PHP, C, Perl, Python, Fortran, shelly, ...) - vyplýva z vlastností UNIXu 

  • portovaný na mnoho platforiem, dokonca i ako WIN32 aplikácia pre Windows 95/98/NT 

· Squid - Squid Internet Object Cache:http://squid.nlanr.net/Squid 

  • veľmi kvalitný proxy cache 

  • hierarchická spolupráca, možnosť zapojenia do medzinárodnej siete 

· PostgreSQL - SQL databázový server:http://www.postgresql.org

  • free projekt, transakcia 

· Gimp - grafický nástroj: http://www.gimp.org

  • veľmi kvalitná obdoba Adobe Photoshopu

· Wine - prostredie pre Windows aplikácie:http://www.winehq.com

  • umožňuje spúšťanie WIN32 aplikácií v Unixovém i386 natívnom prostredí pomocou vriadeného API 

  • podpora komerčnými firmami 

  • problém s tým, že Microsoft nezverejní svoje API, ktoré naviac obsahuje chyby 

· DosEmu - prostredie pre DOSovské aplikácie:http://www.dosemu.org

  • umožňuje spúšťanie DOSovských aplikácií priamo v prostredí Linuxu 

  • i niektoré DPMI aplikácie 

· Komerčné projekty

Vývojové a programátorské nástroje 

V tejto oblasti panuje najširšia ponuka. V každej distribúcii sú k dispozícii kompilátory a ladiace nástroje pre základnú paletu programovacích jazykov, napr. C, C++, Perl, Python, Tcl/Tk a Assembler. Ostatné sú k dispozícii aj mimo hlavné distribúcie, napr. Ada, APL, Basic, Dylan, Eiffel, Euler, Forth, Fortran, GOMscript, Intercal, Lisp, Logo, Mercury, Modula, Oberon, Objective C, Pascal, Prolog, Rexx, Sather, Simula a ďalšie. V súčasnej dobe existujú aj veľmi dobré grafické nadstavby pre riadkové ladiace programy (Xwpe, DDD a i.) a kompletné vývojové prostredia (Emacs, KDevelop, Kylix) vhodné pre základné oboznámenie sa s vývojovými a programátorskými nástrojmi pre žiakov základných škôl. Avšak i naďalej zostáva jednotkou medzi programátorskými nástrojmi textový editir vi.
<<- ->>