<< home >>
Jazyk Pascal (nielen) na základnej škole
<<- ->>


  • Iné príklady

INÉ PRÍKLADY

Ku grafickým zadaniam pod Windows treba stiahnuť egavga.bgi a vopchať ho potom do roztarovaného adresára. V paklíčkoch pre download sú zdrojáky (pre Linux aj Windows), datové súbory a skompilované exe súbory (Win98) a ELFovia (RH7.3) dľa jednotlivých zadaní.


Cico

cico_1    cico_2


Grafický program Cico (z pôvodne diakritickej myšlienky Ïdeme pascalovať a či čo?") je jednoduchá aplikácia pre žiakov prvého stupňa ZŠ pracujúcich v prostredí OS MS DOS na PC i386. Precvičuje zručnosti a návyky v jemnej notorike ovládania myši pomocou kreslenia na ploche. Žiaci majú možnosť výberu farby, hrúbky čiary, či kreslenia jednoduchých geometrických útvarov ako je elipsa alebo obdĺžnik (vo verzii cico_2 ). Ohraničenú plochu je možné ihneď a tou istou farbou vyplniť. Ovládanie je realizované myšou, no niektoré prvky je potrebné ovládať klávesnicou, čo je tiež prínosom, za predpokladu, že žiaci sa v dohľadnej dobe stretnú napríklad s obľúbeným textovým editorom vi.

Fcie

Grafický program Fcie vykresľuje grafy niektorých elementárnych funkcií a iných zas nevykresľuje.


Kar 5 min 

Edukačné hry pre žiakov 4. ročníka. Hra päťminútovka z veľkej násobilky a delilky s logovaním a hra na HZDS (podobnosť s našou politickou špičkou je čisto náhodná).


Lobogo

Ďalšia edukačná hra pre žiakov prvého stupňa ZŠ. Žiaci sa stávajú lobogom, ktorého vlastnosti môžu meniť a lobogujú a lobogujú.


Oko

Grafické znázornenie "Magického woka". Printskrín by mohol vyvolať všeobecné pohoršenie, preto ho sem nedám. Ono detičky tomu ešte nerozumejú a my dospeláci sme toho už videli až až.

Wpcs

wpcs

Program pre prevod prirodzeného čísla medzi číselnými sústavami (2-36).


Nasledujú ďalšie tri Delphiovštiny zamerané na počítačovú grafiku.

Lino

lino1

lino2

Kvadro

kvadr1

kvadro2

Transf2

transf21

transf22

Príklad 1 

Program vytvorí kópiu daného textového súboru, v ktorej na začiatok každého riadka vloží naviac 5 medzier. Táto úprava môže byť užitočná pre tlač na tlačiarni. Na konci súboru vypíše počet riadkov súboru.


Príklad 2 

Program spočíta tabuľku počtov výskytov všetkých písmen v danom textovom súbore.

Príklad 3 

Sú dané dva súbory obsahujúce celé čísla. Čísla v oboch súboroch sú usporiadané vzostupne opdľa veľkosti. Program vytvorí nový súbor, ktorý bude tvorený číslami z oboch pôvodných súborov a bude tiež usopriadaný vzostupne podľa veľkosti.

Príklad 4 

Prevod kladných celých čísel do tvaru rímskych čísel a späť.

Príklad 5 

Je daný textový súbor a prirodzené čislo K. Program zašifrujte daný text tak, že každé veľké písmeno nahradí písmenom, ktoré je v abecede o K znakov ďalej. Tento posun v abecede je cyklický (po Z nasleduje A atď.)

Príklad 6 

Program zistí, či dané kladné číslo je  prvočíslo. Určí počet cifier daného prirodzeného čísla a spočíta ciferný súčet daného prirodzeného čísla.

Príklad 7 

Je daná postupnosť 30 čísel. Program vypíše najprv dvojnásobky všetkých kladných čísel a potom absolútne hodnoty všetkých nekladných čísel. Nakoniec vypíše tieto čísla v obrátenom poradí. A pekne do súboru.

Príklad 8 

Je daná postupnosť 50 čísel . Program vypíše tieto čísla usporiadané do nasledujúceho poradia: prvý, tretí, piaty... štyridsiaty deviaty, druhý, štvrtý .... päťdesiaty. Nakoniec vypíše celkový súčet a priemer všetkých čísel. A ako tradične, aj teraz do súboru.

Príklad 9 

Je daná postupnosť 50 čísel, z ktorých niektoré môžu byť rovnaké. Program určí, koľko rôznych hodnôt sa medzi vstupnými číslami nachádza.

Príklad 10 

Je daná postupnosť 50 čisel, z ktorých niektoré môžu byť rovnaké. Program určí, koľko hodnôt sa medzi vstupnými číslami nachádza iba raz.

Príklad 11 

Je daná matica 10x10 kladných celých čísel. Čísla tvoriace maticu sú zadané po riadkoch. Program zistí, v koľkých stĺpcoch matice sú obsiahnuté presne rovnaké čísla, ako v prvom stĺpci. (Nezáleží na poradí čísel).

Príklad 12 

Je daná matica celých čísel veľkosti 10x10. Čísla tvoriace maticu sú na vstupe zadané po riadkoch. Program zistí, v koľkých stĺpcoch matice je rovnaký súčet všetkých prvkov ako v prvom stĺpci.

Príklad 13 

Program  zistí, či je daný rok priestupný. Pracuje pre hodnoty parametra väčše ako 1582. t.j. pre roky od zavedenia Gregoriánskeho kalendára. Rok je priestupný vtedy, pokiaľ je deliteľný 4. Z tohoto pravidla existujú výnimky v prípade celých storočí. Ak je rok deliteľný 100, je tento rok priestupný iba vtedy, pokiaľ je deliteľný aj 400. Teda roky 1700,1800,1900,2100 nie sú priestupné zatiaľ čo 1600 a 2000 priestupné sú.

Príklad 14 

Program prevedie malé písmená anglickej abecedy na veľké.

Príklad 15 

Program z danej matice vytvorí taticu otočenú o 90 stupňov.

<<- ->>