<< home >>
Počítačové siete v podmienkach základnej školy
<<- ->>


  • Metodika optimálneho spôsobu sieťovania

METODIKA OPTIMÁLNEHO SPÔSOBU SIEŤOVANIA

Na metodiku optimálneho spôsobu sieťovania možno v súčasnej ekonomicko-politickej situácii v súčasnom základnom školstve v súčasnej Slovenskej republike nazerať prinajmenšom zo štyroch rôznych pohľadov:

  • žiak - používateľ

  • učiteľ - používateľ

  • správkyňa siete a jej finančná motivácia

  • spoločnosť

Žiak - používateľ

Žiak musí mať zakázané všetko, okrem toho, čo nutne potrebuje k výučbe. Žiak nesmie používať FDD, CD-ROM, dokonca nesmie vidieť ani ich obsah. Nesmie tlačiť, skenovať.

Učiteľ - používateľ

Učiteľ musí mať tie isté obmedzenia ako žiak. Predpokladám značne počítačovo negramotných učiteľov. Ak by sa medzi učiteľmi našiel nejaký gramotnejší, tak jemu po dohode uľaviť z obmedzení.

Správkyňa siete a jej finančná motivácia

:-(((

Spoločnosť

Tak ako mocenské štruktúry v našej spoločnosti nezaujíma stav základného školstva, platy učiteľov, finančná motivácia správkyň školských počítačových sietí a učební, tak našich čelných politických predstaviteľov absolútne nezaujíma nič okrem nich samých.

 

Z vyššie uvedeného vyplýva, že najvhodnejšie sieťovanie a vlastne celá správa a administrácia siete a učebne bude spočívať vo vhodnom prístupe správkyne. Tento prístup bude čo najmenej časovo zaťažujúci. Správkyňa informuje žiakov, učiteľov, vedenie základnej školy, rodičov a priateľov školy, že raz mesačne (po pätnástom v mesiaci) vykoná obnovu siete (z ghost image CD). Medzi tým nech jej dajú všetci pokoj, prípadne ešte otrčí pracovnú zmluvu a náplň práce. Ak si žiaci pošahajú Windows, môžu stále pracovať v Linuxe. A práve v tomto vidím značný prínos pre žiakov. Zvyknú si, že v živote sa o nich nik starať nebude, a raz a na večné časy rozbijeme v žiakoch predstavu, že počítač to je Windows.

 

V ďalšom texte tejto témy tejto sekcie učiteľskej www stránky uvediem praktický príklad ako na to, alebo tak nejak.

Na jednej psote:

  1. Nastaviť BIOS podľa svojich (správkyniných) predstáv o bezpečnosti, výkone, spôsobe bootovania a i. a uložiť nastavenie na disketu. Odstrániť predinštalovaný OS Windows 98 a všetky diskové oblasti, napr. fdiskom.

  2. Rozdeliť HDD na primárnu c:\ a logické d:\ ... oblasti FAT32 podľa uváženia a veľkosti HDD a nechať asi 3GB nevyužité (pre Linux), napr. príkazom fdisk z bootovacej diskety Windows 98. Pre 40GB HDD môže byť napr. primárna aktívna oblasť c:\ 5GB, rozšírená oblasť 30GB, v nej logické oblasti d:\, e:\ po 5GB a f:\ 20GB. Alebo pre 20GB HDD podobne, ale rozšírená oblasť 11GB a logická f:\ 1GB.

  3. Vytvoriť na nevyužitom mieste HDD primárne oblasti ext2 pre Linux. Jednu systému Linux swap (asi 120MB) a zvyšok Linux native, napr. programom xfdisk (viď. téma Utilitky).

  4. Uložiť rozdelenie oblastí HDD a MBR na disketu, napr. programom MBR-Tool (viď. téma Utilitky).

  5. Nainštalovať OS Windows 98, doladiť a nastaviť podľa svojich (opäť správkyniných) predstáv, nainštalovať všetky potrebné ovládače, vytvoriť niekoľko základných profilov používateľov a obmedziť ich poleditom, nastaviť parametre siete. Nainštalovať základné systémové a multimediálne aplikácie, antivírusový program, DirectX, DivX kodeky, Gimp, Winamp, Turbo Navigator, XnView, RegCleaner, CDex, Ad-aware, ZoneAlarm, ...

  6. Vytvoriť image ghost obraz primárnej aktívnej oblasti c:\ a napáliť ho na bootovacie CD (alebo si to nechať niekým urobiť).

  7. Nainštalovať OS Linux, z balíčkov vybrať Sambu, nejaký X-Window, napr. KDE a ďalej dľa uváženia (KOffice, multimédiá, Mozillu, ...) a nejaké didaktické hry pre detičky, napr. Tuxracer. Nech sa nepripájajú (nemountujú) Win partície ani FDD a CD-ROM automaticky. Vytvoriť základných používateľov, poobmedzovať im práva, nastaviť parametre siete a Sambu a vytvoriť si bootovaciu disketu.

  8. Opäť uložiť MBR (aj s LILOm) na disketu.

  9. Vytvoriť image ghost obraz Linux native oblasti a napáliť ho na bootovacie CD (alebo si to nechať niekým urobiť).

Na ostatných psotách:

S takto pripravenými disketami (system+xfdisk, BIOS, MBR W98, MBR W98+Lilo, boot W98, boot Linux) a cédéčkami (ghost image W98+soft, ghost image Linux) sa presunúť k ostatným psotám v učebni a behom hodinky ich vyklonovať na obraz prvej psoty. Ostáva už len individuálne ponastavovať parametre siete pre každú psotu zvlášť, diskety a cédečka uložiť pre opätovné použitie každého pätnásteho v mesiaci a ubaliť si.

 

Takouto realizáciou možno dosiahnuť nasledujúce stavy:

  1. Peer to peer Windows 98 (poledity na každej psote, zdieľané zaheslované adresáre, ...)

  2. Samba server - Windows 98 klienti (overovanie login hesla, prístupové práva r-w-x, ...)

  3. Unix server - unix klienti

<<- ->>