<< home >>
Počítačové siete v podmienkach základnej školy
<<- ->>


  • Win 98 p2p

WIN98 PEER TO PEER 

Po hardvérovej káblovačke načim nám pristúpiť k sfunkčneniu onej školskej počítačovej siete. Predpokladám, že Kompaky, či iné psoty majú predinštalovaný OS Windows 98. Takže na úvod pristúpime k riešeniu siete peer to peer s SOS Windows 98.

Softvérová inštalácia sieťovej karty

Windows by si mal sám nájsť sieťovú kartu PnP. Ak je integrovaná na základnej doske, ovládače by mali byť na CD k doske, ak je PCI (ISA), budú ovládače buď na priložených CD alebo ich treba stiahnuť z internetu, alebo si už Windows poradí s nejakým štandardom.

 

Cez-Štart-Ovládacie panely-Systém-Správca zariadení- by mala byť sieťová karta pod sieťovými adaptérmi.

 

system

 

Cez-Štart-Ovládacie panely-Sieť-Konfigurácia- by mali byť iba nasledujúce štyri položky:

  • Klient siete Microsoft (klient)

  • Typ sieťovej karty (adaptér) napr. INTEL(R) PRO/100 VE Network Connection

  • Protokol TCP/IP (protokol)

  • Zdieľanie súborov a tlačiarní v sieti Microsoft (služba)


Ak by tam boli aj nejaké iné položky (Klient siete NetWare, Protokol NetBEUI, Protokol IPX/SPX), tieto odoberieme. Ak by nejaké z vyššie uvedených štyroch položiek chýbali, pridáme ich.

 

konfiguracia

Konfigurácia nastavenia siete 

Ak na každej psote v sieti je všetko vyššie uvedené v poriadku, treba urobiť konfiguráciu nastavenia siete na každej psote.

Identifikácia

V okne Sieť klikneme na záložku Identifikácia

  • Do políčka Názov počítača napíšeme meno, pod ktorým bude psota viditeľná v sieti ostatným používateľom. Meno musí byť jedinečné pre každú psotu zvlášť!

  • Do políčka Pracovná skupina zadáme meno, ktoré možno chápať ako pomenovanie našej celej LAN siete. Toto meno musí byť rovnaké na všetkých psotách v sieti.

  • Tretie políčko Popis počítača je irelevantné.


identifikacia

Riadenie prístupu

V okne Sieť klikneme na záložku Riadenie prístupu a označíme položku Spoločné riadenie prístupu.

 

pristup

Klient siete Microsoft

V okne Sieť, záložke Konfigurácia klikneme na položku Klient siete Microsoft a následne na Vlastnosti. Políčko Overenie prihlásenia nechajme zatiaľ na pokoji a nezaškrtnuté. Ak chceme, aby sa pri každom prihlásení počítača k sieti nepripojovali sieťové jednotky, označíme Rýchle prihlásenie, ak chceme naopak, pri každom prihlásení skontrolovať, či sú sieťové jednotky pripravené k použitiu, označíme Prihlásenie a obnovenie sieťových prepojení.

 

klient

TCP/IP

V okne Sieť, záložke Konfigurácia klikneme na položku TCP/IPa následne na Vlastnosti.

  • V záložke Adresa IP označíme políčko Zadať adresu IP ručne

  • V políčku Adresa IP zadáme IP adresu jedinečnú pre každú psotu zvlášť (napr. na psote PC1 bude 1.1.1.1, na psote PC2 bude 1.1.1.2 atď.)

  • V políčku Maska podsiete zadáme adresu rovnakú pre každú psotu v sieti


tcp/ip

Zdieľanie súborov a tlačiarní

V okne Sieť klikneme na tlačidlo Zdieľanie súborov a tlačiarní a zaškrtneme políčko pre zdieľanie súborov, a podľa uváženia aj zdieľanie tlačiarní.

 

Windows psota sa bude chcieť reštartovať, dovoľme jej to. Každej.

 

A tak by sme mali už aj postavené, aj nakonfigurované, ďalšou otázočkou je bezpečnosť, používatelia, ich meno a heslo, ich práva a spôsoby ako im aspoň trošíčku znepríjemniť rôzne nekalé úmysly a aktivity. O tomto všetkom bližšie v nasledujúcej časti sekcie Poledit.


V prípade, že chceme našu sieť pripojiť aj na internet, je vhodné zadávať neverejné IP adresy v tvare 10.X.X.X alebo 192.168.X.X, nakonfigurovať aj bránu (gateway) a DNS server.

<<- ->>